Blog

5 szempont az akadálymentes fürdőszoba kialakításához

5 szempont az akadálymentes fürdőszoba kialakításához

A fürdőszobánk megtervezésekor nem árt előre gondolkodni, és olyan elrendezést választani, ami később, idősebb korunkban is kényelmes használatot biztosít. Az akadálymentes fürdőszoba bizony mindannyiunk életét megkönnyíti, kinek előbb, kinek utóbb. A zökkenőmentes használat érdekében alapos és átgondolt tervezés szükséges, mielőtt nekiállunk kialakítani az akadálymentes fürdőszobát otthonunkban. Összegyűjtöttünk 5 szempontot, amelyek szerintünk rendkívül fontosak egy akadálymentes fürdőszoba megvalósításához.

Az akadálymentes fürdőszoba célja

Az akadálymentes fürdőszoba egyértelműen azt a célt szolgálja, hogy azok az emberek, akik nehezen mozognak, képesek legyenek elvégezni a mindennapos testápolást és a személyes higiéniával kapcsolatos tevékenységeket. Fontos szempont az is, hogy ezeket a tevékenységeket, önállóan, vagy minél kevesebb segítséggel tudják megtenni.

Az önállóság megteremtése mellett nagy hangsúlyt kap a kényelem és a biztonság megteremtése is. A tisztálkodás nem csupán rutin feladat, amin minél hamarabb túl kell esni. Éppen ellenkezőleg! Egy ráérős, kényelmes zuhany nem csak a testet, de a lelket is felfrissíti. Ehhez azonban nyugodt környezetre van szükség, és arra, hogy a fürdőszoba minden kelléke biztonsággal megközelíthető és használható legyen.

Az akadálymentes fürdőszobának tehát el kell kerülnie olyan fizikai és úgynevezett infokommunikációs akadályokat, amelyek hátráltatják a biztonságos és kényelmes használatot. Fizikai akadályok lehetnek a lépcsők, a küszöbök, a szűk terek és a lelógó, vagy kiálló tárgyak. Az infokommunikációs akadályok pedig olyan akadályok, amelyek gátolják az információ zavartalan átadását. Gondoljunk egy nehezen értelmezhető, kusza ábrára, vagy egy alig észrevehető villanykapcsolóra.

Amennyiben egy valódi akadálymentes fürdőszoba a célunk, ezeket az akadályokat minél határozottabban ki kell küszöbölni. A következőkben konkrét példákat adunk arra, hogy hogyan valósítható meg az akadálymentes fürdőszoba. Az otthoni ötletek mellett röviden kitérünk a közhasználatú épületekre is.

Mikor van szükség akadálymentes fürdőszobára?

Ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy mikor érdemes belevágni az akadálymentes fürdőszoba kialakításába, akkor a válasz az, hogy minél hamarabb. Az akadálymentes fürdőszoba idősek, mozgássérültek, vagy más mozgásszervi fogyatékkal élő emberek számára könnyíti meg a mindennapos tisztálkodás folyamatát.

Ezek az emberek egyébként is rendkívül kiszolgáltatott helyzetben vannak, a legtöbbjük nem képes egyedül élni. Jó esetben valamelyik hozzátartozójuknál élnek, és szükségük van a mindennapos segítségre. Az akadálymentes fürdőszoba azonban remek lehetőséget nyújt arra, hogy önállóan végezzék a személyes higiéniához kapcsolódó tevékenységeket.

Az akadálymentes fürdőszoba alaprajza

Az akadálymentes fürdőszoba megtervezése előtt tisztázni kell egy lényeges kérdést: ki fogja használni? Ha csak idős, mozgáskorlátozott személy, akkor kevesebb helyre van szükség, mint egy kerekesszékes esetében. A kerekesszék esetében nagyon kell figyelni a tágas terekre, amelyek elég helyet biztosítanak a kényelmes, 360 fokos forduláshoz is. Ehhez minimum 150x150 cm-es szabad térre van szükség.

Ahogy korábban is említettük, kerüljük a küszöböt és a lépcsőket is. Praktikus megoldás, ha az akadálymentes fürdőszoba egybe van az akadálymentes wc-vel és mosdóval. A tisztálkodásra az akadálymentes zuhanyzó a legalkalmasabb, de kényelmi okokból gyakran választják a fürdőkádat. Kórházakban és az egyéb közhasználatú épületekben is a fürdőkád a jellemző, hiszen a kádban könnyebb a fürdetés.

Akadálymentes fürdőszoba közhasználatú épületekben

A közhasználatú épületekben kialakított akadálymentes fürdőszoba lényegében megegyezik az otthoni fürdőszobák felépítésével. Itt annyi a különbség, hogy ezeket a fürdőket nem egyedül használja az ember. Ezért különösen is fontos az öltözést segítő eszközök beszerelése. Ilyen például a lehajtható öltöző priccs.

Egyes mozgáskorlátozott személyek csak fekve tudnak átöltözni. A priccsnek köszönhetően érkezhetnek ruhában a fürdőbe, mivel ott is gond nélkül átöltözhetnek. A priccset nagyjából 40-48 cm magasra kell felszerelni. MIvel fel- és lehajtható, nem foglal plusz helyet a fürdőben.

Akadálymentes fürdőszoba otthoni kialakítása

Az otthoni akadálymentes fürdőszoba kialakítása során minden esetben a használó kényelmét és biztonságát kell garantálni.

Zuhany

Az akadálymentes zuhanyzó elengedhetetlen kelléke egy felhajtható zuhanyszék. Azt a kérdést, hogy melyik irányból lehet ráülni a zuhanyszékre, általában a hely adottságai döntik el. Ugyancsak fontos eszköz a kapaszkodó. A nagy teherbírás miatt ajánlott legalább 3 cm átmérőjű verziót beszerezni. Az akadálymentes zuhanyzóba nincs szükség zuhanytálcára. Helyette alakítsunk ki padlóösszefolyót.

Fürdőkád

A mozgássérülteknek sem kell lemondani a kellemes kádfürdőzésről. Ha nehezen mozgó személy szeretné használni a kádat, szükség lehet egy kádliftre, vagy kádajtóra. Így beleülhetnek a fürdőkádba anélkül is, hogy be kéne mászni.

WC

Az akadálymentes wc csésze legyen egymagasságban a kerekesszék magasságával, ezáltal egyedül is képes átülni a mozgáskorlátozott személy. Fontos, hogy a wc-t tudja egyedül használni, különben igen kellemetlenül érezheti magát.

Ide is “kötelező” kapaszkodót szerelni, valamint egy segélyjelzőt. Ezeket olyan magasságba helyezzük, hogy könnyen hozzáférhető legyen. A wc papír helyett érdemes zuhany wc-t használni. Ma már egyre több olyan wc csészét gyártanak, amibe be van építve a bidé is.

Mosdó

Nem csak a mosdó esetében igaz, hogy a csaptelepeket is biztosítani kell. Lehetőleg használjunk keverőkaros, önelzáró, vagy infrás csapokat. Amennyiben megoldható, úgy állítsuk be a csapokat, hogy még véletlenül se tudják leforrázni magukat.

A mosdókagylót olyan magasan helyezzük el, hogy a kerekesszék gond nélkül beférjen alá. Ehhez már gyártanak állítható magasságú mosdókat. Ha az akadálymentes fürdőszobát mankóval közlekedő személy számára tervezzük, erősebb mosdóra lesz szükség azért, hogy használat közben rá tudjon támaszkodni.

Felszerelés ötletek akadálymentes fürdőszobába

Az akadálymentes fürdőszobában nem csak az alapvető berendezést kell optimalizálni a mozgássérültek számára. Az alábbi trükkökkel tovább növelhetjük a mindennapi kényelmet.

Tükör

A tükör minden esetben a mosdóasztal felett helyezkedjen el. Ajánlott mozgatható, billenthető tükröt beszerezni, így alacsonyabb pozícióból is nyugodtan használható. Ha pedig biztosra szeretnénk menni, szereljünk a mosdótál fölé egy 180 cm magas tükröt. Ebben ülve és állva is tökéletesen látja magát az ember.

Világítás

A megfelelő világítás kulcsfontosságú, különösen, ha gyengén látó személy használja a fürdőt. Érdemes a zuhanyt, a mosdót és a wc-t is megfelelő. de nem erősen sugárzó fénnyel megvilágítani. A rossz látási viszonyok bizonytalanságot okoznak, és egyensúlyvesztéshez vezetnek.

A kapcsolókat helyezzük jól látható és hozzáférhető helyre. Akadálymentes fürdőszobában érdemes lehet külön matricával megjelölni. Egyes esetekben találkozhatunk mozgásérzékelős világítással. Ennek az a hátránya, hogy wc használat közben lekapcsolódik. Éppen ezért jóval előnyösebb megoldás a jelenlét-érzékelős világítás.

Bútorok

A bútorok esetében is figyeljünk arra, hogy akadály nélkül, könnyen hozzáférhetőek legyenek. Amennyiben a mozgássérült személyen kívül más is használja a fürdőt, érdemes egyértelműen felosztani a szekrény belsejét. A kerekesszékes személy gond nélkül eléri az alsóbb polcokat, míg az egészséges fél kényelmesen hozzáfér a szekrény tetejéhez.

Ajtó és padló

Az ajtó akkor megfelelő, ha elég széles ahhoz, hogy beférjen rajta a kerekesszék. A kilincset és a zárat olyan magasságba kell helyezni, hogy a kerekesszékből is könnyen hozzáférhető és kezelhető legyen. Ugyancsak fontos szempont, hogy az akadálymentes fürdőszoba ajtaja lehetőség szerint kifelé nyíljon. Ezzel nem csak a belső teret növeljük, de a kifelé nyíló ajtón keresztül vészhelyzet esetén is könnyedén bejuthatunk a fürdőbe. Ideális megoldás lehet egy tolóajtó.

Ami a padlót illeti, az elsődleges szempont, hogy ne legyen csúszós. A nedves felületen bárki könnyen megcsúszhat, csakhogy az idősebbek és a mozgáskorlátozottak számára ez kiemelten veszélyes. Ezért igyekezzünk csúszásmentes burkolattal lefedni a padlót. Ha például minél kisebb mozaik lapokat rakunk le, a sok fuga kevesebb csúszós felület hagy hátra.