Blog

Épített zuhany kialakítása: mire figyelj?

Épített zuhany kialakítása: mire figyelj?

Ha igazán egyedi és az adott tér adottságainak minden szempontból megfelelő fürdőszobát szeretnél, akkor ehhez az első lépés egy épített zuhany kialakítása. Ennél a változatnál ugyanis nem egy kész kabint teszel be a fürdő valamelyik sarkába. 

A színek és megoldások tárháza vár, csak győzz választani közülük. Bemutatunk néhány szempontot, amire már a tervezéskor jó figyelni, majd azokat a megoldásokat, amik rendelkezésedre állnak a zuhanyzó kialakításakor.

Az épített zuhany előnyei és hátrányai

Az épített zuhanyzó nagy előnye, hogy teljesen a saját igényeinkre tudjuk szabni, ellenben a zuhanykabinnal, ahol megvannak az adott méretek, amikkel dolgozhatunk. Az épített zuhanyzónál eldönthetjük, hogy szeretnénk-e zuhanytálcát vagy csak egy zuhanyfallal választanánk el a zuhanyzót a fürdőszoba többi részétől. Mindkettő nagyon esztétikus és modern megoldás. 

A zuhanykabinnál több falfelület van, ami tisztításra szorul, sőt a zuhanykabin ajtajánál is jól meg kell fontolni, hogy milye választunk. Egy kisebb fürdőszobában, például panellakásban, nem biztos, hogy van hely egy nyíló zuhanyajtónak, be kell érnünk a tolóajtóval. 

Az épített zuhanyzónál választhatjuk azt is, hogy egy teljesen takaró, nem átlátszó fal választja le a zuhanyzót, amit akár mozaikcsempével is díszíthetünk. Ez kevésbé kényes a vízcseppekre és a szennyeződésekre.

Az épített zuhanyzónak is vannak hátrányai, mégpedig az, hogy ha nincs rendesen megoldva a lefolyás, akkor könnyen eláraszthatja a fürdőszobát a víz. Kicsit bonyolultabb kialakítani, mint egy zuhanykabint betenni a helyére. Alapos tervezést és profi kivitelezést igényel. Nagyobb fürdőszobákban lehet szépen megoldani, kis helyen nem biztos, hogy jól mutat.

Tippek a tervezéshez és a kialakításhoz

Az alábbiakban adunk néhány ötletet arra nézve, hogy milyen anyagokkal és kiegészítőkkel lesz tökéletes az épített zuhany. Itt ugyanis rengeteg lehetőség áll rendelkezésre. Még a vízelvezetésre sem csak a lefolyó jöhet szóba, de nézzük sorjában!

Kezdjük a burkolattal

Az épített zuhanyzóknál adja magát burkolatként a csempe, ami a padlón lehet dekorcsempe is, sőt a falra is kerülhet bármilyen stílusú, ami nekünk tetszik. Egyszínű, portugál mintás, mediterrán vagy akár retro stílusú. A képzeletünk és a pénztárcánk szab csak határt. Ha az épített zuhanyzót zuhanytálca nélkül szeretnénk kialakítani, akkor fontos, hogy a járólapon megoldjuk a csúszásgátlást is, főleg ha idősek vagy kisgyerekek is vannak a háztartásban.

Zuhanyajtó, zuhanyfal

Az épített zuhanyzókban az a jó, hogy még a zuhanyfalat vagy zuhanyajtót is mi választahtjuk ki. Zuhanyajtókból is rengetegféle közül választhatunk: nyílóajtós, tolóajtós, csuklóajtós. Az úgynevezett oldalfal vagy válaszfal, illetve a fekete zuhanyajtó is nagyon kedvelt és divatos megoldás ma.

Zuhanytálca

Ha mégis a zuhanytálca mellett döntünk, akkor sem kell a régi, nagy peremmel operáló darabokra gondolni, hiszen ma már olyanokat is lehet kapni, amiknek alig vagy egyáltalán nincs peremük. Ez a mozgáskorlátozottak számára is könnyen használható.

A zuhanypanel kiválasztása

A zuhanypanel kiválasztásánál is sokféle szempontot figyelembe vehetünk. Ha igazi luxusra és kényezetetésre vágyunk, akkor az úgynevezett hidromasszázs zuhanypanel lesz az igazi társunk. Van még a sima zuhanypanel, valamint az esőztető is. A zuhanypanelen található zuhanyfej olyan is lehet, ami víztakarékos. Erre is egyre inkább oda kell figyelnünk.

Zuhanyfolyóka

Az épített zuhanynál megvan az a lehetőségünk is, hogy nem a jól ismert lefolyót választjuk vízelvezetésre, hanem az úgynevezett zuhanyfolyókát, amit a zuhanytálcába vagy a padlóba lehet süllyeszteni, így szinte láthatatlan. Az egyik irányba finoman döntött padló a folyóka felé irányítja a vizet, így nem csak egy kis nyíláson keresztül távozik a víz, hanem akár a zuhanyzó egyik oldalának hosszában.

Oda kell figyelni a vízszigetelésre!

A zuhanykabinnal ellentétben az épített zuhanynál még inkább oda kell figyelni a megfelelő szigetelésre a falnál vagy a zuhanyajtónál. Ha van zuhanytálca, akkor akörül is.

Mennyibe kerül az épített zuhanyzó?

Egy beépített zuhanyzó kicsit többe kerülhet, mint egy zuhanykabin. 300-400 000 Ft körül alakul attól függően, hogy milyen anyagokat szeretnénk használni a zuhany kialakításánál. A csempék és egyéb burkolóanyagok széles skálán mozognak a 3-4000 Ft / m2 ártól a több 10 000 forintos díszcsempékig, járólapok. 

Ne feledkezz meg a takaríthatóságról sem!

Az épített zuhanyzónál azt is figyelembe kell venni, hogy mennyire lesz majd könnyű tisztán tartani. A zuhanyfal és a zuhanytálca vagy padló lesz ebből a szempontból kritikus. A zuhanyajtóknál előfordulhat az, hogy megáll a víz, főleg a tolóajtónál kell erre kifejezetten ügyelni. A vízcseppek könnyen nyomot hagynak az átlátszó zuhanyfalon.

A fenntarthatóságra és a környezetvédelemre is gondolva a zuhanyzók takarításához lehetőleg ne használjunk vegyszereket. Az ecetes víz gyönyörűen leszedi a vízkövet a csapokról és a zuhanyajtóról, illetve falról is. Ezzel nem terheljük feleslegesen a környezetet. Az ajtóknál fokozottan kell figyelni arra, hogy ne álljon meg a víz, mert ott hamar penészedés indulhat el, ami a nem túl esztétikus látvány mellett még az egészségre is káros. 

A fürdő párás levegőjét egyébként is észben kell tartani, amikor fürdőszobai bútorokat, kiegészítőket vásárolunk. Fürdés és zuhanyzás után igyekezzünk szellőztetni, hogy a felesleges pára távozhasson. Növényeket is helyezhetünk a fürdőszobába, amik szeretik ezt a párás környezetet. 

Új fürdőszobát építesz? Vagy a meglévőt újítod fel?

Mindenképpen nézz körül a kínálatunkban, rengeteg jó minőségi fürdőszobai terméket találsz nálunk!

Gyakori kérdések az épített zuhanyokról

Mit nevezünk épített zuhanyzónak?

Épített zuhanyzónak azt a zuhanytípust nevezzük, amikor mi magunk tervezzük meg és állítjuk össze a zuhyanzót a tálcától vagy sima járólaptól kezdve a falon át a zuhanypanelig. Ez egy kicsit időigényesebb és költségesebb megoldás, de a végeredmény magáért beszél. Olyan zuhanyzót kapunk, ami teljes egészében a mi igényeinket és kényelmünket szolgálja. 

Az építést persze nem kell magunk végezzük, erre ott vannak a szakemberek. Fontos is, hogy az épített zuhanyzó szakszerűen legyen összerakva, különben sok bosszúság járhat vele. Faházaknál például nem minden esetben alakítható ki, vagy csak speciális előmunkálatok után.

Miért fontos az épített zuhanyzó pontos megtervezése?

Az épített zuhanyzónál a zuhanykabinnal ellentétben össze kell hangolni a fal és a folyóka méreteit, a csempézni kívánt terület nagyságát, azt, hogy mekkora helyet szánunk a zuhanyzónak. Sokkal több előkészületet igényel tehát, mint a zuhanykabinos megoldás. Már a tervezési fázisba is érdemes bevonni a szakembereket, így biztosan elegendő anyagot veszünk majd meg.

Mire van szükség egy épített zuhanyzóhoz?

Magához a zuhanyzóhoz kell egy zuhanytálca vagy zuhanynak való járólap, kellenek csempék vagy valamilyen burkolóanyag. Zuhanyfal vagy zuhanyajtó, illetve valamilyen zuhanypanel, ami a zuhanyfejet és a csapot tartalmazza. Ezeken kívül elengedhetetlen a sima lefolyó vagy a dizájnosabb folyóka. Mindezek azonban mit sem érnek, ha nem találunk egy jó kivitelezőt, aki a legjobb szakembereket vonultatja fel. A zuhanyzó kialakításához mindenképp szükségünk lesz vízszerelőre is.