Blog

Fürdőkád méretek - hogyan válaszd ki az ideálisat?

Fürdőkád méretek - hogyan válaszd ki az ideálisat?

A fürdőzés hagyománya hosszú múltra tekint vissza. A fizikai és mentális egészségre gyakorolt jó hatásait hamar felfedezték, nem véletlen tehát, hogy annyi kultúra épült a fürdésre. Ma is jól esik kiáztatni magunkat egy hosszú, stresszes nap után. A különféle fürdőkád méretek lehetővé teszik, hogy a fürdés mindannyiunk számára egyedi élmény legyen. Összeszedtünk néhány fontos szempontot, amit figyelembe kell venni, ha fürdőkád vásárlás előtt állsz.

Tippek a tökéletes térkihasználáshoz

A tökéletes térkihasználáshoz alapos tervezésre van szükség, akár kicsi, akár nagy fürdőszobáról van szó. Ugyan a kád lesz a fürdőszoba központi eleme, itt kap helyet a mosdó és egy fürdőszoba szekrény is. Ha nem áll rendelkezésünkre más hely a lakásunkban, akkor még a mosógépet és esetleg a wc-t is a fürdőben kell bezsúfolni. Még vásárlás előtt tisztázzuk, hogy milyen egyéb szanitereket szeretnénk a fürdőbe, mekkora a méretük, és milyen módon szeretnénk őket elrendezni. Így azt is tudni fogjuk, hogy mekkora hely marad a fürdőkádnak.

Ha viszonylag tágas a fürdőszobánk, érdemes elgondolkodni egy nagyobb kádon, ami nem veszik el a hatalmas térben. Ilyen esetben jó megoldás lehet egy egyedi, vagy különálló kád, amely egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Kisebb fürdőszoba esetén a szabvány méretű kádak, és az aszimmetrikus kádak is kitűnő választásnak bizonyulnak. A különleges formának köszönhetően átalakul a tér, és a bútorok között mi is kényelmesen elférünk.

Miután pontosítottuk a külső méreteket, gondoljuk át a kád belső mélységét is. Ügyeljünk arra, hogy kellően mély legyen, így nem kell attól tartani hogy eláztatjuk az egész helyiséget. Senki sem szereti, ha az esti rutin után még fel kell takarítani, nem beszélve a bútorokról, amik károsodhatnak, ha víz éri őket.

Miből választhatunk?

Ha fürdőkádat szeretnénk, szerencsére igencsak széles választék áll rendelkezésünkre mind forma, mind méret tekintetében. Ha formák szerint akarjuk megkülönböztetni őket, akkor találunk:

  • egyenes kádat
  • sarokkádat
  • aszimmetrikus kádat
  • szabadon álló kádat
  • és akadálymentesített kádat.

Ami a méreteket illeti, a szabvány méretű egyenes fürdőkádak általában 70 cm szélesek, hosszúságuk 140-190 cm között mozog. Ezenfelül ma már kapható 120 cm-es minikád, ami kényelmesen elfér a legkisebb fürdőszobában is. A sarokkádak valamivel nagyobbak, mint az egyenes kádak, így több helyre van szükség, ha arra esik a választásunk.

Ma már a legtöbb kád akrilból készül. Ez az anyag könnyen formálható, rendkívül tartós, és mindig látványos marad. Egyedi kádak esetében azt is kiválaszthatjuk, hogy fehér, fényes fekete, vagy matt fekete színben szeretnénk. Azok a kádak, amelyek önmagukban nem elég mutatósak, egy azonos stílusú szaniter csoporttal kombinálva teszik különlegessé a fürdőszobát.

Egyenes kádak

Ha fürdőkádról beszélünk, általában ez az első ami eszünkbe jut. Az egyenes kád egy igazi klasszikus, sosem megy ki a divatból, hiszen amilyen praktikus, legalább olyan esztétikus is. Könnyen a stílusunkhoz igazíthatjuk, ha előlap nélküli kiszerelésben vesszük meg. Ilyenkor lehetőségünk nyílik az előlapot csempével burkolni. A csempe helyett választhatunk azonban valami egzotikusabb burkolatot is, mint például a trópusi faburkolat. Ezáltal az “egyszerű” kád is hihetetlen eleganciát sugároz majd. Ezt az eleganciát tovább fokozhatjuk, ha egy vékonyabb fajtájú kádperemet választunk.

Az egyenes kád legnagyobb előnye, hogy rendkívül sok méretben kapható. Ahogy már említettük, a standard szélesség 70 cm, a hosszúság viszont igen változatos. Egy 120-as kád mindenhol elfér, de aki szeret kinyújtózni a kádban, annak ott a 190 cm-es verzió. A kád végébe fejpárnát is szerelhetünk, ami tovább fokozza a relaxációs élményt, főleg, hogy olvasni is kényelmesebb lesz.

Az egyenes kádakat a lefolyó helye alapján is megkülönböztetjük. Ha a lefolyó, és a túlfolyó a kád egyik végében található, akkor véglefolyós kádról beszélünk, Ha azonban a lefolyó a kád közepén van, akkor középlefolyós. Ötletelésnél akkor érdemes erre külön figyelmet fordítani, ha tudjuk, hogy egyszerre több személy is használja majd a kádat. Legyen az egy romantikus páros fürdés, vagy a gyerekek közös fürdése, senki sem szeret a lefolyón ülni.

Sarokkádak

Második nagy csoport a sarokkádak. Ugyan méretben nagyobbak, mint az egyenes kádak, szimmetrikus formájuk megkönnyíti a térkihasználást. További előnyt jelent a széleken biztosított pakoló felület. A nagy mérete miatt vízből is több kell, ha meg szeretnénk tölteni, de kényelmesen elférnek benne többen is. Hasznos funkció a kádban elhelyezett ülőke, ami megkönnyíti a dolgunkat, ha szőrtelenítésről, vagy hosszú haj megmosásáról van szó.

Aszimmetrikus kádak

Az aszimmetrikus kádak legnagyobb előnye, hogy a különleges forma újjá teremti a fürdőszoba belső terét, megkönnyíti a szaniterek elrendezését. Egy aszimmetrikus kád lehet egyenes, vagy sarokkád. Formától függetlenül kiegészíthetjük egy kád paravánnal, ami által egy zuhanykabint hozunk létre a kádon belül. Ez igencsak praktikus lehet kisebb méretű fürdőben, ahol nincs hely egy külön zuhanykabinnak. 

Szabadonálló kádak

Csak abban az esetben válasszunk szabadonálló kádat, ha kellő méretű szabad terünk van a fürdőszobában. A szabadonálló kád eleganciája ugyanis abból fakad, ahogy kiemelkedik a térben. Már csak azért sem jó ötlet a falhoz szorítani, mert megnehezíti a szoba takarítását. A különálló kádhoz szükségünk lesz még egy különálló csaptelepre is. A kád különleges formája, és az esztétikus csaptelep együtt könnyen a fürdőszoba lelkévé válik.

Akadálymentesített kádak

Eljön az a kor, amikor bizony már nehezen mozgunk, de egy baleset, vagy betegség is korlátozhat bennünket. Ilyen esetekre fejlesztették ki az akadálymentesített kádakat. A kád oldalában található ajtónak köszönhetően nem kell magasra emelni a lábunkat, ha be akarunk szállni. A kád végében elhelyezett ülőke megkönnyíti a fürdést, míg egy kád paravánnal megelőzhetjük a fürdőszoba elárasztását.

Mikor lehet megoldás egy egyedi kád?

Ha elég nagy a fürdőszobánk, és kellő anyagi háttérrel rendelkezünk, egy egyedi káddal igazi wellness központot varázsolhatunk otthonunkba. Az egyedi kádak nagy mérete maximális kényelmet biztosít, ráadásul a közös fürdőzést is lehetővé teszi. Ha valami igazán különlegeset szeretnénk, érdemes szétnézni a hidromasszázs kádak között. Egy nap végi masszázs a forró vízben szinte új életet ad.

Nagy kádak: előnyök és hátrányok

Egy nagyméretű kád legnyilvánvalóbb előnye, hogy sok helyet biztosít, akár többen is elférnek benne egyszerre. Amit azonban nem szabad elfelejteni, hogy nagy mérete korlátozza a szaniterek és bútorok elrendezését. Egy kisebb fürdőből garantáltan kiszorítja a zuhanykabint is. Emellett rengeteg víz kell a feltöltéséhez, és a takarítása is sok problémával jár.

Milyen fürdőkád illik egy kisebb, szűkösebb fürdőbe?

Egy szűkös fürdőszoba esetén sem kell lemondani a kád kényelméről. Egy aszimmetrikus kádat szinte bárhova be lehet illeszteni, a különleges formája pedig teret ad az egyéb bútoroknak is. A kádat kiegészíthetjük egy paravánnal, így akkor is van lehetőségünk zuhanyozni, ha már nincs hely a zuhanykabinnak. A kisméretű egyenes kád szintén jó választás lehet. A cél, hogy mindenki megtalálja a neki való kádat, hiszen a kényelem mindannyiunké.